Apple oznámil, že u počítačů Macintosh přejde z procesorů Intel na vlastní čipy s architekturou ARM. Přechod by měl trvat několik let, první počítače s novými čipy byly uvedeny v listopadu 2020.
Graphisoft aktivně pracuje na tom, aby jeho produkty včetně Archicadu byly s novými počítači kompatibilní. Níže uvedené informace vycházejí z článku na Graphisoft Help Center. Článek je průběžně aktualizován, reaguje na prováděné testy a vývoj. Odkaz na článek >>
Kdy budou řešení Graphisoftu kompatibilní s počítači Mac s čipovou sadou ARM? Řešení Graphisoftu jsou dnes kompatibilní s novým hardwarem prostřednictvím emulátoru Apple Rosetta. Podle raných testů běží Archicad stejně rychle nebo mírně rychleji než na obdobných počítačích s procesorem Intel. Paralelně Graphisoft s využitím vývojářské sady Apple Developer Transition Kit pracuje na tom, aby Archicad na architektuře ARM běžel nativně. Ovšem protože Archicad je komplexní BIM nástroj, je třeba hodně práce k dosažení plné kompatibility a využití všech výhod nové technologie ARM. Vydání první testovací nativní verze Archicadu je plánováno na druhou polovinu 2021. Plná komerční verze Archicadu nativně podporující ARM je plánována na rok 2022.
Mám si koupit počítače Mac s procesory Intel nebo ARM, pokud chci investovavt do Maců nyní? Záleží na velikosti vašich „typických“ projektů. Počítače, které Apple uvedl v listopadu 2020 do prodeje, jsou počítače odpovídající pouze základním požadavkům Archicadu. Pokud se tedy zabýváte spíše menšími rezidenčními projekty, může být počítač s ARM dobrou volbou. Pro větší projekty doporučujeme počkat na počítače s více RAM i procesorovými jádry, což lze očekávat do poloviny roku 2021.
Jak dlouho bude Graphisoft podporovat Intel Mac? Pokud Archicad není nativně spuštěn na ARM, je jeho výchozí platformou Mac s Intelem. Po vydání ARM nativní verze Archicadu bude následovat přechodné období, verze Archicadu pro Intel a ARM se budou „překrývat“.
Jak Archicad funguje na počítačích ARM Mac s Rosetta 2? Rosetta 2 je emulátor, který umožňuje aplikacím s instrukcemi x86_64 běžet na ARM. Pro uživatele je Rosetta téměř „neviditelná“. Proces překladu (emulace) však nějakou dobu trvá a proto může docházet ke zpomalení.