Intel core i7 – rozdíly mezi generacemi
Každý procesor od společnosti Intel má označení, v médiích se tak můžeme setkávat s pořadovým číslem generace, v praxi to však znamená, že označení je vytvořeno z pětimístného čísla, kdy první 2 čísla tvoří pořadové číslo generace. Následující trojčíslí nám udává výkonnostní řadu procesoru, příkladem tedy může být 11300, kdy jasně vidíme, že se jedná o procesor Intel i3 11. generace. Číselné označení procesoru je pro výběr výkonu velmi užitečná informace.
Téměř každý rok přichází společnost Intel s novou generací procesorů. V minulých letech Intel přivedl na trh třetí generaci 10 – nm transistorové technologie. 11. generace procesorů od Intel se nazývá Tiger Lake. Oproti jeho předchůdci má architektura Tiger Lake vyšší výkon až o 19%. S touto generací byla zavedena vyrovnávací paměť L4 pro další zvýšení celkového výkonu. Kromě zvýšení výkonu byl čipset poprvé vybaven integrovanou grafikou Intel Iris Xe.
Rok poté Intel opět posouvá generační portfólium o krůček dál. Alder Lake, nebo-li 12. generace procesorů Intel je vybavena stejnou nanometrovou technologií jako její předchozí řada Tiger Lake, čím je však nová a rozhodně překvapí, že má hybridní schopnosti. Pro uživatele to znamená, že je navržena jak pro výkon, tak pro škálovatelnost. Díky hybridnímu chování poskytuje až dvojnásobný výkon v porovnání s jeho předchůdcem. Tato generace podporuje také paměti typu DDR5, připojení Thunderbolt 4 a WiFi 6E.
Porovnání nejnovějších generací procesorů s konkurencí
Generace procesorů Intel zvyšuje výkon pro maximální uspokojení potřeb uživatele, avšak Intel není jediným hráčem na trhu, který dokáže uspokojovat uživatele. Velmi na těsno se přibližuje Intelu její konkurenční společnost AMD. V některých oblastech i předhání Intel. Pro názornou ukázku pro Vás CEGRA zpracovala krátký rozbor, ve kterém je nastíněno patřičné porovnání.
Porovnání procesorů probíhá na konkrétních vybraných produktech od společnosti Intel a AMD, tedy Intel Core i7-11700, Intel Core i7-12700 a AMD Ryzen 7 5800. Při porovnání AMD Ryzen 7 5800 a Intel Core i7 11700 se setkáváme s téměř totožnými parametry, kde jediným silně vybočujícím parametrem, který hraje do karet AMD je procesorová frekvence. Ta v případě AMD Ryzen 7 5800 je o jeden 1 GHz vyšší, díky tomu tedy je možné říct, že AMD Ryzen 7 5800 je rychlejším procesorem. Nejvíce rozhodujícím parametrem pro výběr správného procesoru zůstává počet jader, zde se setkáváme se stejným počtem v případě duelu AMD – INTEL. Avšak když do porovnání přivedeme i třetí zúčastněnou stranu, tak ta oplývá již 12 jádry, tedy umožňuje pracovat s vyšším výkonem a má vyšší schopnost multitaskingu.
Pokud se tedy díváme na procesor 12. generace, tak můžeme říct, že válcuje jak svojí starší generaci, tak konkurenční procesory. Vyšší počet jader má i větší množství obsluhovaných vláken, které se také projevují na výkonu, v případě 12. generace Intel Core i7 je počet vláken 20, což je o 4 více než mají ostatní porovnatelné procesory. Z toho plyne, že v celkovém porovnání máme jasného vítěze a tím se stává procesor Intel Core i7 – 12700, tedy procesor od Intelu 12. generace. Konkurenční AMD Ryzen 7 5800 se umístil na druhém místě a poté až druhý zástupce od společnosti Intel.